3.ARTANKARA Bitti…

ARTANKARA için kim ne dedi ?
18 May 2017

ANKARA ARTANKARA İLE NEFES ALDI 4 GÜNDE 40 BİN KİŞİ GEZDİ ANKARA

3. ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, dört günde yaklaşık 40 bin kişi tarafından gezildi. Katılımcıların çoğu ayrılırken 4. ArtAnkara için rezervasyon yaptırdı. ATO Congresium’da 16-19 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen, farklı kategorilerde 20 ülkeden 2 bin eserin, 10 bin metrekarelik alanda sergilendiği 3. ArtAnkara, 7’den 70’e her yaştan ve meslekten sanatseveri ağırladı. 15 Mart’taki ön izleme ve davet sonrasında 16 Mart Perşembe günü kapılarını açan ve 19 Mart akşamı son bulan fuara, turnikelerden geçerek giren ziyaretçi sayısı 39 bin 650 oldu. Davetiyeli girişlerle birlikte bu sayının 40 bini geçtiği ifade edildi.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden galerilerin ve sanatçıların da yer aldığı fuarda çok sayıda eser de satıldı. Canlı performanslar, sosyal sorumluluk projeleri, konferans ve paneller ile renklenen 600 sanatçı, 108 kuruluşun katıldığı 3. ArtAnkara’yı değerlendiren ATİS Yönetim Kurulu Bakanı Bilgin Aygül, şunları söyledi: ANKARA MART AYINI HEYECANLA BEKLEYECEK “Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Çağdaş Sanat Fuarımız, 108 katılımcı ile 9 ülkeden galeriler, 20 ülkeden 600 sanatçının sergilediği 2 bin eserle açıldı. İzleyenler, fuarımızı hem metrekare olarak hem kalite olarak yükselttiğimizi gördüler. Bundan dolayı gururluyuz. 2017’de biraz daha seçici olmaya, eksikliklerimizi gidermeye çalışacağız. Önümüzdeki dönemlerde Ankara, Mart ayını, çağdaş sanat fuarını büyük bir heyecanla bekleyecek diye düşünüyoruz. Çünkü bu yıl sanat fuarlarında pek görülmeyen ciddi bir izleyici kitlesi vardı. Hem ilgiliydiler hem de sayısal olarak oldukça yüksekti; 39 bin 650 kişi fuarımızı gezdi. Bu bir sanat fuarı için önemli bir rakamdır. Her yıl üste koyarak gelişiyor ArtAnkara.

Türkiye’nin ve dünyanın gündeminin çok hareketli olması, ekonominin çok iç açıcı olmamasına karşın çok fazla resmin satılması, fuarın başarısı açısından da önem arzediyor. Bu yılki katılımcıların çoğu fuardan ayrılırken, önümüzdeki yıl için yerlerini korumak, daha da büyütmek için talepte bulundular. Bu da bu ArtAnkara’nın başarısının önemli göstergelerinden birisidir.” KUTU: İLKİ 2015’TE YAPILDI ATİS Fuarcılık tarafından Ankara odaklı sanat piyasası oluşturulması ve komşu ülkelerin ajandalarında kalıcı yer edinecek uluslararası bir çağdaş sanat fuarının başkente kazandırılması amaç ve hedefleriyle organize edilen ArtAnkara ilk olarak 2015 yılında düzenlendi. İlk yıl 17 bin kişinin ziyaret ettiği fuar, ikinci yıl hem katılımcı hem ziyaretçi sayısını arttırdı. 2016 yılında 31 bin 720 kişi ArtAnkara’yı gezdi. Bu yıl bu rakam 39 bin 650’ye yükseldi.